Sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
Nie bez powodu temat raportowania niefinansowego jest nieustannie zgłębiany. Raport niefinansowy przedstawia między innymi rezultaty stosowania przez jednostkę strategii zrównoważonego rozwoju.
Duże przedsiębiorstwa, MŚP notowane na GPW, małe, niezłożone instytucje kredytowe i wewnętrzne zakłady ubezpieczeń będą zobligowane do zawierania w swoich sprawozdaniach informacji w zakresie zrównoważonego rozwoju od 2024 roku.
Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE (dalej: dyrektywa NFRD) zobowiązuje spółki do ujawniania informacji niefinansowych za poprzedni okres sprawozdawczy od 2018 roku.
Obecnie raportowanie niefinansowe jest obowiązkowe jedynie dla wybranych przedsiębiorstw – dużych jednostek zainteresowania publicznego, w skrócie JZP, które spełniają dwa z poniższych warunków:
∑ średnioroczne zatrudnienie wynosi ponad 500 osób (warunek konieczny);
∑ suma bilansowa kształtuje się ponad 85 mln zł, lub przychody netto za sprzedaży towarów i produktów wynoszą powyżej 170 mln zł.
Wzrost zapotrzebowania na informacje o zrównoważonym rozwoju wynika ze wzrostu świadomości ryzyka dla przedsiębiorstw i inwestycji w zakresie wpływu działalności jednostek na środowisko oraz podjętych działań w zakresie jego ochrony.
Oprócz tego zwiększyły się preferencje konsumentów i zmieniły praktyki rynkowe. Dzięki takiemu raportowaniu zyskuje się nie tylko zaufanie interesariuszy, ale także pozwala to uniknąć niepotrzebnych naruszeń przez przedsiębiorców. Dzięki temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta